Negimusio kūdikio dienai – Sveikome tik tada, kai mokėmės kalbėti apie šį skausmą

 Nesvarbu kokioje nėštumo stadijoje moteris neteko kūdikio, jei šis kūdikis buvo labai svajotas ir lauktas – praradimo skausmas bus labai intensyvus, o susitaikymo procesas ilgas. Asmenybės bruožai įtakoja, kaip susitaikoma su netektimi. Visi yra skirtingi – vieni jautresni, kiti sunkiau prisitaikantys prie pokyčių, tačiau sielvartas vienaip ar kitaip pasiekia visus ir tik po ilgų pastangų atrandamas gyvenimas iš naujo. Labai svarbu atpažinti tėčio sielvartą ir priimti jo sunkius išgyvenimus. Patiems tėčiams svarbu prisiminti, kad nuo sielvarto nepabėgsi – gedėjimas yra ilgas procesas, kurį lengviau įveikti su artimiausiais savo šeimos nariais. Kas padeda įveikti sielvartą? Daug dalykų gali padėti – tai parama, palaikymas, pokalbis, atsiminimų apie vaikelį branginimas, bendravimas su kitomis šeimomis, tikėjimas, psichologinė pagalba ir rūpinimasis savimi.

Vienos šeimos istorija

Iš šios istorijos matome – nors susitaikymo kelias skausmingas, bet įveikiamas. „Su vyru džiaugėmės iš laimės, kad turime vienas kitą. Manėme, kad mūsų laimė tęsis… Pradėjau lauktis, koks tai buvo neapsakytas džiaugsmas, mes būsime tėvai. Nėštumas buvo sklandus, ramus, o mes džiaugsmingi… Buvo penkto mėnesio pradžia…prabudau, būdama visa šlapia. Paskubom vyras kvietė greitąją, bet neištvėrę pats vežė į ligoninę. Tuomet tas kelias buvo toks tamsus, ir toks ilgas, nors iki ligoninės vos dešimt min. Gydytojas apžiūri ir praneša, kad kūdikio negalės išgelbėti… Norėjosi atsiklaupti ant kelių ir prašyti kad gydytojas padarytų ką nors, kad tik išgelbėtų… žiūrėjau į gydytojo akis su prašymu, tas akis ir dabar pamenu… Vaikelį turėjau išgimdyti, sąrėmių skausmai ir gimsta mažytė mergytė, tada operacija… ir ašarų upeliai. Mes praradome mažąją princesę dėl neaiškių priežasčių. Kurį laiką su vyru nekalbėjome apie tai, buvo skaudu, jautėm vienas kito skausmą, guodėm apkabinimais, prisilietimais.  Praėjo geri metai, aš vėl laukiausi. Nuo pat sužinojimo, kad laukiuosi labai saugojau save, saugojo ir vyras, vis pasakydamas, nu dabar tai bus viskas gerai. Prasidėjus trečiam nėštumo mėnesiui jutau silpnumą, apsilankiau pas savo gydytoją. Ir išgirstu „jūsų vaikelio širdis sustojo“, jus reikia operuoti. Nepamenu, kas toliau vyko, tik pabudus po operacijos mačiau vyro ašaras šalia sėdinčio. Aš gėdą jutau, kad negaliu išnešioti vaikelio… Abu verkėm, dabar ir už abu vaikučius, ši netektis mūsų širdis atvėrė, mes verkėm ir klausėm „už ką mums taip“. Abu nesusitvarkėme su vaikučių netektimis, negalėjome net kartu būti, tada ieškojome pagalbos ir gydėmės savo žaizdas, nes mylėjome vienas kitą. Tas gedėjimo kelias buvo sunkus, bet mes sveikome tik tada, kai mokėmės kalbėti apie šį skausmą. Mūsų šeimą vėl aplankė gandrai. Gimė sveikas berniukas, kuris sugrąžino mus į gyvenimą.“

Atsisveikinti su savo mirusiu kūdikiu ar kūdikiais – jūsų šventa teisė

Lietuvos įstatymuose atsirado labai svarbūs pakeitimai, leidžiantys palaidoti mirusius dar negimusius kūdikius. Palydėjimas žvilgsniu, švelnus prisilietimas ar palaiminimas, laikymas savo glėbyje, vardo suteikimas,  įamžinimas fotografijoje ar delniukų ir pėdučių įspauduose – tai patys brangiausi ir neįkainuojami prisiminimai ir išgyvenimai, branginkite juos!

  • Jei Jūsų kūdikis gimė po 22 nėštumo savaičių negyvas arba gimė gyvas ir mirė, jis yra registruojamas LR ir turi būti palaidotas. Jums bus suteikta kapavietė ir laidojimo išmoka.
  • Jei kūdikis gimė negyvas iki 22 savaičių (žmogaus vaisius (vaisiai) iki 22 savaitės), jis (jie) neregistruojami, bet pagal naujausius LR Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymus, galite pasiimti iš ligoninės ir palaidoti. Laidojimo išmoka šiuo atveju neišmokama, tačiau suteikiama kapavietė.
  • Jeigu kūdikio iki 22 savaitės tėvai nepasiima palaidoti, jo palaikai kremuojami kartu su kitais vaisiais iki 22 savaitės ir bus pagarbiai palaidoti bendrame žmogaus vaisių iki 22 savaitės kape. Ši kapavietė numatyta Šiluvoje.

Psichologinė pagalba

Vaiko netektis (nėštumo, gimdymo metu ar po gimimo) yra priskiriamas komplikuoto gedulo patyrimui. Sielvartas tampa komplikuotas dėl padidėjusio kaltės jausmo, aplinkinių ignoravimo įvykusios netekties bei dėl staigios, nelauktos ir netikėtos netekties stiprumo. Net, jei moteris pasirinko abortą, po kurio laiko ir ją gali aplankyti gedulas. Dažnai moteriai ir šeimai reikia paramos, netekus savo kūdikio. Artimieji neretai pasimeta netekties situacijoje ir nori apeiti šitą skaudžią temą. Bent iš dalies susiorientuoti sunkioje situacijoje gali padėti šie bukletai „Kai kūdikis miršta prieš gimstant“,  „Informacija tėčiams, netekusiems kūdikio“, „Grįžimas į darbą po kūdikio mirties“, „Informacija ir parama seneliams, netekus anūko (ės)“, „Kitas nėštumas po netekties“, „Pagalba vaikams po kūdikio netekties“, „Seksualiniai santykiai po kūdikio mirties“, „Informacija šeimai ir draugams“. Elektroninę bukletų versiją rasite www.kūdikionetektis.lt, jei norite popierinio leidinėlio kreipkitės į  „Būsimų ir esamų mamyčių ir tėvelių asociaciją Gandras“. Ši asociacija gali į medicinos įstaigą ar tėvams pristatyti „Atsisveikinimo su negimusiu kūdikiu dėžutę“.

Su kūdikių netektimi iš arti susiduria ir medikai. Juos taip pat paliečia šios netektys. Jiems galėtų būti naudingos rekomendacijos, skirtas medicinos personalui „Bendravimo su kūdikio gedinčiais tėvais rekomendacijos medicinos personalui“.

Šeimos, susidūrusios su netektimi gali kreiptis:

  • Į tinklalapio www.kudikionetektis.lt kūrėją, psichologę Kristiną – +370 676 87545
  • Būsimų ir esamų mamyčių ir tėvelių asociacija „Gandras“ (Klaipėdos regione) Jelena.bachlina@gmail.com – +370 614 10925
  • Kauno arkivyskupijos šeimos centras, Rachelės vynuogyno rekolekcijos, konsultavimas – 8 37 321122
  • Asociacija „Padedu augti“ Šeimos gerovės specialistai – www.padeduaugti.lt +370 677 81570.
  • Krizinio nėštumo centras – www.neplanuotasnestumas.lt 860357912

Apie negimusius Lietuvoje

2020 metais 82 kūdikiai gimė negyvi, o dėl savaiminių persileidimų, abortų dėl medicininių indikacijų ir moters sprendimu pasaulio neišvydo 5570 negimusių (oficialiosios statistikos portalo duomenimis).

Renginiai skirti Negimusio kūdikio dienai paminėti

  • Lapkričio 23 d. 18 val. Vilkaviškio švč. M. Marijos apsilankymo katedroje bus aukojamos šv. Mišios už visus negimusius kūdikius, jų mamas ir visas šeimas, kurioms teko susidurti su šiuo skausmu.
  • Lapkričio 23 d. Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje -17.30 val. Švč. Sakramento adoracija, 18 val. – šv. Mišios. Kviečiame maldai už negimusius kūdikius ir abortą, persileidimą ar kūdikio netektį patyrusias moteris/šeimas.

Negimusio kūdikio diena – lapkričio 23-oji, nes  1955 m. lapkričio 23 d. Lietuvos Respublikoje, kuri buvo Sovietų sąjungos sudėtyje buvo įteisinti abortai.

Pranešimą parengė Lietuvos šeimos centras

www.lietuvosseimoscentras.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *