Kas yra KŪNO TEOLOGIJA?
KŪNO
TEOLOGIJA
Šiandien skamba kaip magiškas žodis, žadantis atskleisti kažkokią paslaptį. Ji mus traukia, jaučiama jos galia. Pasaulinėse Kūno teologijos konferencijose, kurias rengia “Kūno Teologijos institutas”, dalyvauja iki 60 tūkstančių klausytojų, apie kūno teologiją parduodama milijonai knygų. Georgas Weigelis, politikos ir krikščioniškosios etikos žinovas, „Kūno teologiją“ apibūdino kaip „lėtai tiksinčią uždelsto veikimo bombą dvidešimt pirmajam amžiui. Ji ugdys autentišką kūno supratimą, turės įtakos teologijai, sielovadai ir religiniam mokymui“.
SKAITYTI DAUGIAU
Krikščionys pamatė visai naują būdą prabilti apie žmogiškąjį kūną bei per jį išreiškiamus vyro ir moters tarpusavio santykius – prabilti apie tai, kas nuo neatmenamų laikų rūpėjo žmonėms - kėlė įtampą, rūpestį ar džiaugsmą.
Kūno Teologija atkeliauja ir į Lietuvą. Girdime taip vadinamas Marijos radijo laidas, skaitome Jono Pauliaus II Kūno teologijos katechezių vertimus “Artumoje”, dalyvaujame paskaitose, kad galėtume atverti Kūno teologijos turtus. Todėl kuriame šią internetinęskiltį, kad priartintume Kūno teologiją prie jūsų.
Ką vadiname “Kūno teologija”?
Tai prieiga teologijai matyti kūną, apreškiantį žmogiškąjį asmenį. „Iš tikro kūnas ir tik kūnas, - sako popiežius, - gali padaryti matomą tai, kas nematoma: dvasinį ir dieviškąjį pasaulį“. Kokiu būdu kūnas leidžia mums „matyti“ dvasinę tikrovę, netgi amžinąjį slėpinį, „paslėptą“ Dieve?
Suprasdamas, kad kūnas esminiai atskleidžia asmenį, Jonas Paulius II apmąsto žmogiškąjį kūną ne kaip biologinį organizmą, bet kaip dieviškojo slėpinio „ženklą“.
Kūno teologija aptaria mums atpažįstamą vyro ir moters tarpusavio santykių tikrovę, remdamasis tuo, kaip ją galima įžvelgti Biblijoje. O išreiškia tai filosofine kalba – kalba, padedančia įvardyti mūsų patirtį ir prakalbinti būtent mus, kurie šiandien patiriame gal dar didesnių įtampų, o neretai ir skausmo vyro bei moters tarpusavio santykiuose. Kodėl tai – kūno teologija? Teologijos dalykas yra ne vien Dievas, bet ir jo santykis su žmogumi, kaip jo meilės planas žmogui, ką nagrinėja ir teologinė antropologija. O jei Dievui rūpi žmogus, jam rūpi jis visas – kūnas ir siela, kaip visuma.
Apie žmogaus kaip vyriško ir moteriško organizmo funkcionavimą žinome nepalyginamai daugiau nei anksčiau. Tačiau pasitelkus vien tokį supratimą apie žmogaus kūną, nesunku prieiti požiūrį į šį kūną kaip manipuliavimo objektą: nustojame tapatintis su savo kūnu ir atimame iš jo gilesnę reikšmę ir orumą. Kūno teologijos žinia apie kūną gali padėti atskleisti tą galimybę asmeniškai save dovanoti, jei priimame savo kūną kaip asmens kūną, neatsiejamą nuo asmens dvasiškumo. Tačiau tam reikia asmens psichologinės ir dvasinės brandos.
Kaip ir visais laikais, žmogiškosios „meilės tvarkos“ pagrindas yra pirmiausia vyro ir moters sąjunga. Todėl tai, ką sužinome iš Kūno teologijos, akivaizdžiai svarbu santuokos atžvilgiu. Tačiau tai lygiai taip pat svarbu ir galioja mūsų supratimui apskritai: kaip suprasti žmogų, jo troškimą mylėti, dažną polinkį savintis kitą, nemokant savęs dovanoti kitam.
Tai, kaip suvokiame ir išreiškiame savo seksualumą, rodo mūsų giliausius įsitikinimus apie tai, kas mes esame, kas yra Dievas, kokia yra meilės prasmė, gyvenimo pilnatvė ir netgi visuomenės tvarka. Taigi, Jono Pauliaus II „Kūno teologija“ yra kur kas daugiau nei apmąstymai apie seksą ir santuokinę meilę. Giliai apmąstydamas žmogiškojo kūno reikšmę ir svarbą Jono Pauliaus II Kūno teologija nušviečia visą Dievo planą žmogaus gyvenimui nuo ištakų iki mums mažai suprantamo kūno prisikėlimo.
Kūno teologija – tai 133 popiežiaus Jono Pauliaus II trečiadieninio audiencijų katechezės, skaitytos 1979–1984 metais. Šio jų rinkinio, vėliau pavadinto Kūno teologija, I dalyje popiežius kalba apie Dievo planą žmogaus meilei ir apmąsto giliausius klausimus, kuriuos klausiame ir mes: Kas aš esu? Kodėl aš esu čia? Koks yra mano gyvenimo tikslas? Kodėl aš esu sukurtas kaip vyras ar moteris? Kaip galiu būti laimingas? II dalyje popiežius rašo apie Santuokos sakramentą. Jis aptaria Laiško efeziečiams 5 skyriaus ištrauką, kuri atskleidžia kaip esme kviečiami mylėti; taip pat jis pasitelkia biblines Giesmių Giesmės sužadėtinio ir sužadėtinės sąvokas, išreiškiančias meilės ir visiško atsidavimo pažadą, kurio pagrindu duodami ir celibato bei vienuoliniai įžadai. Tad ši sąvoka absoliučiai tinka visiems (visais gyvenimo būdo atvejais), kai pasirenkama ištikimybė mylėti, visiškai save dovanojant ir kitą priimant kaip dovaną. Jei šią mums duotą galimybę mylėti atpažįstame, realiai išgyvenama sužadėtuvinė kūno reikšmė mums tampa prasminga. III Kūno teologijos dalyje, pasiteikęs adekvačios antropologijos pagrindus, popiežius paaiškina Pauliaus VI enciklikos Humanae vitae mokymą apie meilę ir vaisingumą.
Susipažinti su popiežiaus Jono Pauliaus II Kūno teologija turėjome galimybę 2010 m. pasirodžius lietuvių kalba išleistai Christopherio Westo knygai Kūno teologija pradedantiesiems: įvadas į popiežiaus Jono Pauliaus II sukeltą seksualinę revoliuciją. Jos autorius, siekdamas atskleisti popiežiaus pastangas kūrybiškai atsakyti į XX a. septintajame dešimtmetyje Europoje realiai įvykusią seksualinę revoliuciją, perpasakoja pagrindines popiežiaus mintis, pritaikydamas jas pirmiausia Šiaurės Amerikos jaunimui.
Viso Jono Pauliaus II Kūno teologijos teksto vertimas iš originalo kalbos, pradėtas Lietuvoje ir publikuotas atskiromis katechezėmis žurnale „Artuma“, dabar rengiamas pirmosios jo knygelės „Pradžioje...“ išleidimui. Joje aptariami pirmapradė žmogiškoji vienatvės, tyros vyro ir moters meilės ir kūno dovanos patirtis, kuri radikaliai pasikeičia, kai pirmieji vyras ir moteris suabejojo mylinčia Kūrėjo valia ir nusigręžė nuo jos, po ko pažino gėdą ir visokį savo nuogumą. Tačiau net ir dabartinio, tokios patirties veikiamo žmogaus širdyje ataidi tos tyros abipusės meilės troškimas.
KŪNO TEOLOGIJOS
Mokymai
1. KAS MAN YRA KŪNAS?
Kūno sociologija, antropologija ir teologija.
Veda dr. Eglė Laumenskaitė
Skirtas visiems besidomintiems, dirbantiems šeimų sielovados, lytiškumo ugdymo srityse.
Žmogus yra lytiškas todėl, kad jis kūniškas. Jei šiandien nesutariama dėl lytiškumo sampratos, tai reiškia, kad nėra aiški ir kūno samprata: kaip patiriame ir priimame žmogiškąjį kūną ir save kaip kūną.
„Kelionę“ pradėsime nuo santykio su kūnu viešajame diskurse: kaip kūnas „ pateikiamas“, matomas, vertinamas?
Ką kūnas išreiškia: lytį, moteriškumą/vyriškumą, grožį, seksualumą, galimybes, pažadą?
Kada jis „atmetamas“, kada socialiai konstruojamas? Antras svarstymų etapas: žvelgti į kūną kaip į konkretaus asmens kūną.
Apmąstysime buvimo kūnu patirtį ir žmogiškojo kūno trapumą: skausmą, sutrikimą (bulimija, anoreksija), negalią, emocinį pažeidžiamumą.
Ir pagaliau: ar aš esu kūnas? Kaip susitinkame: laikydami atstumą, susvetimėję sau ar dalyvaudami abipusiame santykyje – priimdami ir kitą, ir save kaip dovaną? O kas už viso to slypi?
Pamatinis klausimas: kas esu aš pats/ pati ir kas yra kitas… Bus duodama medžiaga skaitymui ir apmąstymui, kad galėtume aiškintis bei aptarti. Bus ir asmeninės užduotys, kurios aiškinimuisi yra vertingiausios, kad ir su savimi susitiktume...
2. AŠ TURIU KŪNĄ AR ESU KŪNAS?
Veda dr. Eglė Laumenskaitė
Skirta mokytojams, - kaip apie kūną ir lytiškumą kabėti su moksleiviais.
Ką reiškia užrašas įeinant į GYM’ą “Sukurk save”?
Ar mes galime kūną laikyti kaip tą, kurį galiu gražinti, žaloti, “išbandyti” ar su juo elgtis kaip kitaip, manant, jog jis yra man priklausanti „objektas“?
Kodėl suvetimėjama su savo kūnu, dėl jo pavidalo sielojamasi ar tiesiog jis atmetamas? Kiek smurtavimas mokykloje siejamas su požiūriu į kūną?
Kas yra vyriškumas ir moteriškumas? Kaip šiandien mokykloje išreiškiama simptija kitos lyties moksleiviui ar moksleivei? Kuo grindžiama jų draugystė? Kaip suprantamas erotiškumas ir kaip seksualumas? Kaip kalbama apie seksą?
Šiandien mokyklų vyresnėse klasėse bent keli moksleiviai sakosi esą gėjai arba lesbietės. Kokia reali jų patirts ir bendraklasių reakcijos? Kas sąlygoja bent jau kol kas vykstantį šio reiškinio plitimą ir sumaištį lytiškumo bei seksualumo aržvilgiu? Tad kaip kalbėti apie kūną ir padėti keisti požiūrį į jį, kad priimtume save kaip kūną ir gerbtume kitą kūnišką asmenį?
3. MEILĖS KODAS
MEILĖS KODAS N-10, N-14, N-18, S
Veda mgr. Judita Bernatonienė
“Meilės kodas N–10, N–14, N–18“ – tai unikali ugdymo programa jaunimui, padedanti suprasti, ką iš tikrųjų reiškia mylėti.
Remdamasi šventojo Jono Pauliaus II „Kūno teologija“, programa atskleidžia žmogaus gyvenimo, kūno ir meilės prasmę, kviesdama pažinti save ir Dievo sumanymą žmogui.
Programa struktūrizuota pagal Jono Pauliaus II katechezių modelį, kuriame gilinamasi į kūno prasmę, žmogaus pašaukimą meilei bei savęs dovanojimo grožį.
Skirta jauniems žmonėms, ieškantiems gilesnio meilės, santykių ir savo tapatybės supratimo. Trokštantiems pagilinti ir atrasti kaip gyventi meilėje tikėjimo šviesoje. Tai kvietimas atrasti, jog tikra meilė – tai daugiau nei jausmas, tai kelionė, vedanti į pilnatvę. Prisijunk prie „Meilės kodo“ ir atrask atsakymus į svarbiausius gyvenimo klausimus!
Ką sužinosite programoje?
- Iššifruosite meilės kodą paslėptą Šventajame Rašte ir taip sužinosite Dievo planą žmogaus meilei.
- Kas yra tikroji meilė ir kaip ją atpažinti? mokysitės Dievo meilės kalbos; sužinosite, kokią nuostabią ir neįtikėtiną istoriją pasakoja ir ką „kalba“ kūnas apie žmogaus pašaukimą; įžengsite į pavojų ir gundymų zoną.
- Atsidursite kovos lauke. Tapsite sekliais ir mokysitės atpažinti pinkles meilei; sutiksite Gelbėtoją, kuris išgydys žaizdas ir išnarplios vidines sumaištis; keliausite laiku į giliausią praeitį ir ateitį „ko akis neregėjo, ko ausis negirdėjo, kas žmogui į širdį neatėjo, tai paruošė Dievas tiems, kurie Jį myli“ (1 Kor 2, 9);
- Klausysimės gražiausių meilės istorijų ir pradėsime kurti savo meilės istoriją.
“Meilės kodas S”
Skirta sutuoktiniams ir sužadėtiniams pagilinti meilės, santykių ir pašaukimo supratimą, pagal Jono Pauliaus II „Kūno teologiją“.
Galima dalyvauti ir vienam.
Ko galite tikėtis?
- Iššifruosite meilės kodą paslėptą Šventajame Rašte ir taip sužinosite Dievo planą sutuoktinių meilei;
- Mokysitės Dievo meilės kalbos;
- Sužinosite kokią nuostabią ir neįtikėtiną istoriją pasakoja ir ką „kalba“ kūnas apie žmogaus pašaukimą;
- Įžengsite į pavojų, melo, nusivylimų ir pasipriešinimo zoną.
- Atsidursite kovos lauke. Būsite apraizgyti gundymais. Sutiksime Gelbėtoją, kuris mokys atpažinti pinkles meilei, išgydys žaizdas ir išnarplios vidines sumaištis.
- Keliausite laiku į giliausią praeitį ir ateitį „ko akis neregėjo, ko ausis negirdėjo, kas žmogui į širdį neatėjo, tai paruošė Dievas tiems, kurie Jį myli“ (1 Kor 2, 9)
- Klausysitės gražiausių meilės istorijų ir spausite “Restart” mygtuką savo meilės istorijai. grįšite su zip dovanų paketu sau ir kitiems giliau suvoksite santuoką kaip Dievo planą atnaujinsite meilę ir bendrystę poroje, bei sustiprinsite emocinį ir dvasinį ryšį atrasite kūno kalbos ir savęs dovanojimo grožį.
Santuoka – tai ne tik dviejų žmonių sąjunga, bet ir nuolatinis augimas meilėje, bendrystėje ir savęs dovanojime. „Meilės kodas S“ – tai unikali programa sutuoktiniams, padedanti dar giliau suprasti vienas kitą, atnaujinti santykius ir atrasti Dievo planą jų santuokai.
KŪNO TEOLOGIJOS LAIDOS IR STRAIPSNIAI
KT laidos ir tekstai Laidos apie Kūno teologiją, skambėjusios Marijos radijo eteryje. Šv. Jono Pauliaus II „Kūno teologija“ pristato Aušra ir Andrius Mizgiriai:
https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/152492-2019-10-07-20-00-tikejimo-zvilgsniu.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/153585-2019-10-21-20-00-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/154636-2019-11-04-20-00-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/156847-2019-12-02-20-00-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/155744-2019-11-18-20-00-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/161077-2020-01-27-20-00-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/162118-2020-02-10-20-00-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/164203-2020-03-09-20-00-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/171406-2020-06-01-20-05-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/172520-2020-06-15-20-05-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/174097-2020-07-06-20-05-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/174677-2020-07-13-20-05-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/175198-2020-07-20-20-05-kuno-teologija.html
Christopher West. Kūno teologija pradedantiesiems. Įvadas į Popiežiaus Jono Pauliaus II sukeltą seksualinę revoliuciją. Knygą išleido leidykla „Katalikų pasaulio leidiniai“. Skaito Jonas Lamauskas.
https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/158423-2019-12-23-20-00-kuno-teologija.html https://www.marijosradijas.lt/transliacijos/178821-2020-09-07-20-05-kuno-teologija.html
Susipažinti su popiežiaus Jono Pauliaus II Kūno teologija turėjome galimybę 2010 m. pasirodžius lietuvių kalba išleistai Christopherio Westo knygai Kūno teologija pradedantiesiems: įvadas į popiežiaus Jono Pauliaus II sukeltą seksualinę revoliuciją. Jos autorius, siekdamas atskleisti popiežiaus pastangas kūrybiškai atsakyti į XX a. septintajame dešimtmetyje Europoje realiai įvykusią seksualinę revoliuciją, perpasakoja pagrindines popiežiaus mintis, pritaikydamas jas pirmiausia Šiaurės Amerikos jaunimui. Viso Jono Pauliaus II Kūno teologijos teksto vertimas iš originalo kalbos, pradėtas Lietuvoje ir publikuotas atskiromis katechezėmis žurnale „Artuma“, dabar rengiamas pirmosios jo knygelės „Pradžioje...“ išleidimui. Joje aptariami pirmapradė žmogiškoji vienatvės, tyros vyro ir moters meilės ir kūno dovanos patirtis, kuri radikaliai pasikeičia, kai pirmieji vyras ir moteris suabejojo mylinčia Kūrėjo valia ir nusigręžė nuo jos, po ko pažino gėdą ir visokį savo nuogumą. Tačiau net ir dabartinio, tokios patirties veikiamo žmogaus širdyje ataidi tos tyros abipusės meilės troškimas
www.marijosradijas.lt